Banana – kontrowersje wokół hity na Steam

Skandale wokół gry Banana

Opis gry

Gra Banana, oparta na Unity, została oskarżona o oszustwo, choć deweloperzy temu zaprzeczają. Gra oferuje wirtualne skórki o różnej rzadkości, które można sprzedać na rynku Steam; niektóre z nich są sprzedawane za setki dolarów każda. Mimo kontrowersji, z ponad 800 000 graczami, Banana jest obecnie drugą najczęściej graną grą w serwisie Steam.

Popularność i zarzuty

Gra Banana jest niesamowicie prosta. Po zainstalowaniu gracze widzą ekran z samotną bananą po środku, a rozgrywka polega wyłącznie na klikaniu w owoc. Po pewnym czasie wypadnie banan w skórce. Te skórki różnią się rzadkością, ale obecnie nie mają żadnego zastosowania w grze. Jedyne, co gracze mogą z nimi zrobić, to sprzedać je na rynku Steam. Gra jest dziwna, bez wątpienia. Mimo to, Banana zyskała niesamowitą popularność na Steam w ostatnich tygodniach, przyciągając ponad 800 000 graczy, co czyni ją drugą najczęściej graną grą na platformie Steam.

Sukces gry

Jednakże, wraz z rosnącą popularnością gry pojawia się krytyka mówiąca, że jest to zwykłe oszustwo mające wyłudzać pieniądze. Skórki bananów, które gracze zdobywają, zazwyczaj sprzedają się za grosze na rynku Steam, ale te rzadsze są oferowane za setki dolarów. Deweloperzy gry zaprzeczają, że Banana jest oszustwem w jakikolwiek sposób.

Opinie deweloperów

AestheticSpartan przyznaje, że wiele botów gra w Bananę i zawyża wyniki, ale są również prawdziwi gracze kupujący skórki bananów. IGN oszacowało, że każdego dnia dzięki tej dziwacznej grze indie zarabia się dziesiątki tysięcy dolarów. Chociaż inny członek zespołu deweloperskiego, Hery, powiedział, że Banana odnosi sukces po prostu dlatego, że jest to „legalna nieskończona luka w zarabianiu pieniędzy.”

Założyciel Banana, aaladin66, stworzył wcześniej grę Lass Ich Sliden, która również była oskarżona o oszustwa. Podobnie jak Banana, próbowała sprzedawać losowe wirtualne przedmioty dla łatwych pieniędzy. Model biznesowy został odświeżony i poddany rebrandingu z Banana.

Oceny gry

Niektórzy mogliby oczekiwać, że jeśli Banana jest oszustwem, to przynajmniej niektórzy gracze poczują się oszukani i tak napiszą w recenzjach na Steam. Jednak gra ma komfortową ocenę „Bardzo pozytywna” na platformie, z ponad 23 000 recenzji. Dlaczego gra odnosi taki sukces i dlaczego jest tak atrakcyjna, nie jest jasne. To może po prostu kolejny zagadkowy, chwilowy hit, jak „My Name is Mayo” z 2016 roku, który pozwalał graczom w nieskończoność stukać w słoik majonezu.

Źródło : www.bing.com