AYANEO AM02: Cichy, wydajny i stylowy mini PC dla graczy. – Recenzja

AYANEO AM02: Rewolucyjny Mini PC zaprojektowany z myślą o graczach

Jedną z wielu mini PC, które zalały rynek w ostatnich latach, jest linia produktów Intel NUC, debiutująca w 2012 roku. Niektóre modele wyróżniają się kieszonkowym designem, dodatkowymi opcjami przechowywania danych czy funkcjami związanymi z grami. Jednak AYANEO AM02 jest jednym z najbardziej nietypowo wyglądających mini PC, jakie miałem okazję testować do tej pory, dzięki designowi przypominającemu klasyczne konsole do gier. Nie ma mowy jednak o zbytnim zlekceważeniu mini PC AM02 od AYANEO, uważając go jedynie za kolejną próbę stworzenia tzw. „gamingowego” mini PC poprzez dodanie paru dodatkowych sztuczek. Firma twierdzi, że komputer AYANEO AM02 wyróżnia się „wintage’owym designem, innowacyjnym ekranem i wysokowydajnymi parametrami”, co potwierdziliśmy w naszych testach.

Oceńmy design

Pierwsze spojrzenie na sam sprzęt. AM02 ma wymiary 146 x 134 x 53 mm i składa się z prostokątnej obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego. Na górze obudowy znajduje się 4-calowy wielofunkcyjny ekran dotykowy, o którym opowiemy dokładniej później. Po lewej stronie znajduje się duży czerwony przycisk, a po prawej podświetlony przycisk włączania/wyłączania. Obudowa została zaprojektowana w stylu klasycznych konsol do gier lat 80. i 90. XX wieku. Z przodu znajduje się wyjmowana pokrywa, pod którą ukryte są porty: 1 x port USB4 (z obsługą prędkości przesyłania danych 40 Gbit/s, DisplayPort Alt Mode i USB Power Delivery), 2 x port USB Type-A 3.2 Gen 2×1 (prędkość 10 Gbit/s), 1 x gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Pozostałe porty komputera znajdują się z tyłu urządzenia: 2 x port USB Type-A 2.0, 1 x DisplayPort 1.4, 1 x port HDMI 2.0, 1 x port Ethernet Gigabit (Realtek RTL8168/8111), 1 x port Ethernet 2.5 Gigabit (Intel I226-V), 1 x slot blokady Kensington, 1 x port USB Type-C (do zasilania).

Wewnątrz obudowy znajduje się płyta główna z procesorem AMD Ryzen 7 7840HS, 8 rdzeniami Zen 4 z częstotliwością bazową 3,8 GHz i częstotliwością maksymalną 5,1 GHz, 12 rdzeni zintegrowanej grafiki Radeon 780M i jednostką przetwarzania sztucznej inteligencji Ryzen AI od AMD z wydajnością do 10 TOPS. System chłodzenia składa się z czterech ciepłowodów miedzianych pokrywających procesor i dużej wentylatora umieszczonego na ciepłowodach.

Oprogramowanie i wydajność

Jeśli zakupimy model podstawowy, będziemy musieli zainstalować własny system operacyjny, np. Windows 11 w wersji Home. Jeśli wybierzemy model z pamięcią i przechowywaniem, otrzymamy Windows 11 zainstalowany i aktywowany fabrycznie. AM02 oferuje również oprogramowanie zarządzające systemem produkcji AYANEO o nazwie AYASpace 2.0, które pozwala na dostosowanie wyświetlacza dotykowego i jego treści, regulację wydajności czy monitorowanie głównych wskaźników systemowych.

Benchmarki pokazują, że AM02 oferuje bardzo dobrą wydajność, solidne porty i silne osiągi sieciowe, co sprawia, że może on być wykorzystany jako komputer do różnych zadań. Oprogramowanie AYASpace 2.0 pozwala dostosować wyświetlacz dotykowy, podczas gdy system chłodzenia pozwala na utrzymanie wyższych częstotliwości procesora.

Źródło : www.bing.com